– Taki wyjazd to odkrywanie świata. Początkowo dość sceptycznie podchodziłam do tematu, zapisałam się bardziej dla zabawy a okazało się, że była to prawdziwa praktyka, która tylko umocniła mnie w przekonaniu, że pedagogika to coś z czym chcę wiązać moją przyszłość – relacjonuje swój pobyt na Litwie Maria Karasińska z Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Studentki łomżyńskiej uczelni wyjechały tam na dwa miesiące i promowały polską kulturę, przy jednoczesnym nabywaniu cennego doświadczenia zawodowego.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu z pomocą programu Erasmus Plus umożliwiła swoim uczennicom realizację części studiów w zagranicznej uczelni w międzynarodowym otoczeniu. Łomżanki trafiły na dwa miesiące praktyk do szkoły Salcininku J. Sniadeckio Gimnazija. W placówce edukacyjnej dziewczętom przydzielono opiekunki w postaci doświadczonych nauczycielek. Studentki początkowo były obserwatorkami i słuchaczkami na prowadzonych przez bardziej doświadczoną kadrę zajęciach. Jednak z czasem to młode studentki zaczęły prowadzić lekcje.

– Strasznie się zżyłam z dziećmi i opiekunką. Nie myślałam, że wyjazd będzie tak cudowny. Stojąc przed nimi czułam się jak pełnoprawna nauczycielka. Odpowiedzialna za kształtowanie umysłów, za ich czas i bezpieczeństwo. Czekam z niecierpliwością na praktyki w polskich szkołach, bo jeszcze takowych nie przeszłam. Chce porównać podobieństwa i różnice – opowiada Karolina Popkowska studentka pedagogiki z WSA.

Dopiero wróciły, a już szykują się do kolejnego wyjazdu. Chcą się rozwijać, poznawać inne kultury, a przede wszystkim stale doskonalić swoje kompetencje.

– W ciągu całego trybu studiów mamy możliwość spędzić aż 12 miesięcy za granicą. W tym roku byłam na Litwie. Wyjazd był genialny. Teraz z dziewczynami myślimy już nad kolejnym kierunkiem wyjazdu. Pozostało nam jeszcze 10 miesięcy do wykorzystania – dodaje Martyna Karasińska.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu dzięki podjęciu współpracy z zagranicznymi uczelniami rozwija swoją ofertę dydaktyczną i nadaje jej innowacyjny charakter. Studenci korzystający z programu uczelni WSA nabywają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji w trudnych sytuacjach. Przy tym w znacznym stopniu polepszają opanowanie języka obcego. Oprócz Litwy, w tym roku studenci tej łomżyńskiej uczelni mogą liczy na praktyki zawodowe w Portugalii czy Grecji. Młodzież wyjeżdża także chętnie na Korsykę.

Program Erasmus jest programem wymiany studentów i pracowników uczelni. Zacieśnia więzi między uczelniami, organizacjami i przedsiębiorstwami.

źródło: http://mylomza.pl/home/lomza/item/17883-podr%C3%B3%C5%BCe-kszta%C5%82c%C4%85-zagraniczne-praktyki-studentek-z-wsa.html