Konferencje naukowe, projekty oraz wyjazdy w ramach programu Erasmus. To główne założenia współpracy Wyższej Szkoły  Agrobiznesu z Łomży z Uniwersytetem Zarządzania i Biznesu w Berdiańsku. To kolejna uczelnia, z którą współpracę podejmie łomżyńska Alma Mater.
“Paradygmatywna diagnoza zarządzania”. To tytuł pierwszej wspólnej konferencji naukowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu z Łomży oraz Uniwersytet Zarządzania i Biznesu w Berdiańsku. – Planujemy także wspólne projekty naukowe, konferencje oraz wyjazdy w ramach programu Erasmus – wylicza Olga Popowa z Uniwersytetu Zarządzania i Biznesu w Berdiańsku. – Teraz kilku studentów z Centrum Języka Polskiego przy Uniwersytecie Zarządzania i Biznesu, w którym uczę języka polskiego, planuje kontynuować studia w Polsce i chętnie przyjechaliby do Łomży. Ekonomia jest bowiem bardzo atrakcyjnym kierunkiem, potrzebnym wszędzie – dodaje. Umożliwienie studentom z Berdiańska  studiowania w Łomży to kolejny element współpracy obydwu uczelni.
– Uczelnia z Berdiańska umożliwia studentom przez pierwsze dwa lata nauki na bazie polskich programów oraz nauki języka  polskiego, po czym, na trzecim roku, studenci ci przyjeżdżają do Polski na studia i tutaj kończą studia tytułem licencjata
– informuje dr inż. Ireneusz Żuchowski, Prorektor ds. rozwoju i promocji Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.
– Przez to chcemy studentom z Ukrainy, szczególnie polskiego pochodzenia, umożliwić przyjazd do Polski, do kraju ich  przodków. Chcemy także ułatwić im znalezienie pracy. Więc myślę, że ta współpraca będzie korzystna dla obydwu stron bo i  my jesteśmy tym zainteresowani, i zainteresowana jest tym uczelnia z Bergiańska. A kierunki ekonomiczne muszą ze sobą  ściśle współpracować – kończy prorektor. Przypomnijmy. Ekonomia, obok logistyki i inżynierii transportu, to kierunek, który od  nowego roku akademickiego rozszerzy ofertę Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Wspólne prace z Uniwersytetem z  Berdiańska da studentom z Łomży możliwość zdobywania międzynarodowego doświadczenia oraz kontaktów w środowisku biznesowym Ukrainy. Uniwersytet Zarządzania i Biznesu w Berdiańsku to kolejna uczelnia, z którą współpracuje bądź będzie  współpracować Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. Wśród partnerów łomżyńskiej uczelni jest m.in. Białoruskie Państwowy  Uniwersytet Technologiczny. Jej wykładowcą jest m.in. profesor Aleksander Cyganow, jeden z najlepszych specjalistów w  dziedzinie rolnictwa na świecie, który w październiku został Honorowym Profesorem Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.