” – Bezpośrednia wymiana to poznawanie pracy, systemu nauczania oraz kultury. Myślę, że to jest bardzo atrakcyjny program z korzyścią dla obu stron – opisuje ideę międzynarodowej wymiany, dr Andrzej Borusiewicz. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży już po raz trzeci gości studentów z uczelni rolniczej Texas A&M Agrilife ze Stanów Zjednoczonych. Dla młodych Teksańczyków najbliższe tygodnie będą czasem praktyki w lokalnych gospodarstwach rolnych.

– Przez cztery tygodnie żyją i pracują razem z rolnikami na farmie. Następnie dzieci tych rolników wyjeżdżają na farmy teksańskie. Gdzie też mieszkają z rodzinami farmerów i wspólnie pracują – dodaje Andrzej Borusewicz.

Współpracujące ze sobą uczelnie wymieniają się nie tylko studentami. Również kadra naukowa przemierza ocean w celu pozyskania nowych doświadczeń i wiedzy.

– Miałem przyjemność dwa lata temu być na tamtej uczelni, uczestniczyć w wykładach, w zajęciach oraz poznawać region – opowiada profesor z WSA.

Studenci z USA widzą w wyjeździe do Polski szanse na rozwój.

– Na uniwersytecie w Teksasie zajmuję się drobiem i chcę zobaczyć jakie są różnice w produkcji między Stanami Zjednoczonymi, a Polską. To czego nauczę się tutaj chcę zawieźć do Stanów i tam zastosować – tak szanse wyjazdu do Polski ocenił teksański student.

W wolnym od pracy czasie studenci z USA odkryją uroki naszego regionu. Zasmakują lokalnej kuchni i odwiedzą instytucje związane ze swoimi zainteresowaniami.

– Mam nadzieję, że dowiem się dużo o polskiej kulturze, jak również o międzynarodowych relacjach polsko-amerykańskich – opowiada jedna ze studentek Texas A&M Agrilife.”

Źródło:http://www.mylomza.pl/home/lomza/item/17903-wsa-teksas.html