Współpraca pomiędzy Wyższą Szkołą Agrobiznesu a Texas A&M University rozpoczęła się 5 lat temu. Wczoraj (5.06) mury łomżyńskiej uczelni odwiedziła kolejna grupa teksańskich studentów, którzy przez najbliższy miesiąc skorzystają z przygotowanych dla nich praktyk w gospodarstwach rolnych.

Jak podkreśla Andrzej Borusiewicz, prorektor ds. dydaktyki WSA, Texas A&M jest największą uczelnią na świecie kształcącą na kierunkach rolniczych. Część osób z grupy, która odwiedziła wczoraj mury uczelni zostanie w naszym regionie, a część w innych regionach Polski, gdzie będą realizowali miesięczne praktyki w gospodarstwach rolnych. Stosowne farmy znalezione zostały w zależności od zainteresowania. Teksańczycy przyjrzą się hodowli trzody chlewnej, krów mlecznych, żywca wołowego i drobiu, ale również produkcji roślinnej.

– Jest to bardzo fajna promocja naszego regionu, naszego województwa, promocja Polski w Teksasie, bo tam już specjalna grupa powstała – osób, które już były. Oni się organizują, coroczne robią spotkania, gdzie przedstawiają relacje, zapraszają władze uczelni, zapraszają władze regionu nawet, z tego co wiem to i gubernatora Teksasu, żeby mógł zobaczyć na czym polega właśnie ta współpraca i jak wygląda dzisiaj Polska, jak bardzo się zmieniła w ciągu tych trzydziestu ostatnich lat – mówi Andrzej Borusiewicz.

Jak podkreśla jedna z praktykantek, wydawało jej się, że po przyjeździe do Polski miasta będą bardzo małe, a ruch będzie odbywał się – być może – po innej stronie. Nie spodziewała się jednak, że Polska będzie wyglądała jak zachód – opowiada żartobliwie.

Nie jest to wizyta jednostronna. W ramach wymiany, polscy studenci w sierpniu wyjadą na praktykę do USA. Będą to nie tylko żacy Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, bo – jak podkreśla Andrzej Borusiewicz – współpraca ma charakter otwarty.

Źródło:https://mylomza.pl/artykul/wsa-teksanczycy-przyjechali/685166

List z podziękowaniami