Studenci studiów magisterskich na plantacji drzew oxytree.

W ramach ćwiczeń z przedmiotu uprawa roślin energetycznych studenci III semestru studiów magisterskich w dniu 05.06.2021 r. uczestniczyli w zajęciach terenowych. Zajęcia były przeprowadzone na plantacji drzew oxytree na terenie gminy Tykocin. Tematem ćwiczeń była uprawa drzew oxytree. Właściciel plantacji, Pan Jerzy Augustynowicz opowiedział o uprawie gleby pod oxytree oraz wszystkich problemach związanych z pielęgnacją tych drzew. Studenci dokonywali szczegółowych oględzin, badań i stanu roślin na plantacji. Szczególnie istotny był stan wegetacji po minionym sezonie zimowym. Ćwiczenia wzbogaciły wiedzę i uzupełniły materiał do przygotowywanych prac magisterskich. W czasie pobytu wywiązała się dyskusja o kierunku i celowości uprawy. Pan Augustynowicz również poinformował i przekazał dużo ciekawych informacji dotyczących działającej farmy fotowoltaicznej zainstalowanej na powierzchni 4,5 ha w obrębie gruntów będących w jego posiadaniu.

Korzystając z pobytu w niewielkiej odległości od Tykocina, studenci uczestniczyli we wcześniej zaplanowanym spotkaniu  z Burmistrzem Tykocina Mariuszem Dudzińskim, który przekazał nowe informacje dotyczące najstarszego miasta na Podlasiu, jak również w wielkim skrócie opowiedział o historii jego powstania. Dyskutowano również o problemach społeczno-ekonomicznych tej rolniczej gminy i wpływie turystyki na rozwój miasta.

Dziękujemy Panu Jerzemu Augustynowiczowi za możliwość pobytu na plantacji produkcyjnej drzew oxytree, jak również przekazania praktycznych wskazówek dotyczących ich uprawy i pielęgnacji. Panu Burmistrzowi Mariuszowi Dudzińskiemu dziękujemy za przekazanie informacji o mieście Tykocinie, jak również za niezapomniane chwile spędzone na malowniczej rzece Narew.