Cała podróż trwała 3 dni i była bardzo intensywna podkreślają studenci – Największym przeżyciem był nocny rejs ogromnym statkiem- dodają. Cała przygoda zaczyna się w czwartek. Na pokład dwóch autobusów wchodzi ponad 80-ciu studentów. Autokary ruszają o 12 w stronę Gdyni. Po drodze kilka postojów. Do Gdyni docieramy o 19 i wchodzimy na prom STENA VISION. Statek jest ogromny ma ponad 175 metrów długości, na pokładzie może zmieścić 1700 osób, i kilkaset samochodów.Szybka odprawa, każdy dostaje bilety do swoich kajut i bony na smaczne potrawy serwowane przez szefa kuchni okrętu.

Odpływamy.

Gdynia żegna nas pięknymi światłami. Szybko wypływamy w pełne morze. Nocna zabawa jednak dopiero się zaczyna. Statek serwuje wiele rozrywek. Studenci do późnych godzin bawią się na dyskotece, potem szybki odpoczynek i czas wyjść na pokład, aby zobaczyć krajobraz zbliżającej się Karlskrony.

Dopływamy.

Miasto wita studentów WSA w sposób szczególny! Słońcem. Na termometrach plus 4 stopnie. Po zejściu na ląd czekają na nas dwa autokary. Zabierają w historyczną podróż po niewielkim, ale pięknym mieście. Karlskrona jest malowniczo położona na 33 wyspach, od XVII wieku główny port szwedzkiej marynarki wojennej. Tutaj na każdym kroku natrafia się na atrakcje turystyczne, a samo centrum miasta położone jest na wyspie odległej o 6 km od stałego lądu! W historię zagłębia nas, energiczna przewodniczka Beata. Na początku pokazuje nam punkt widokowy Bryggareberget. Następnie przejeżdżamy na ulicę z pięknymi kolorowymi domkami i poznajemy historię żebraka, którego pomnik stoi pod największym drewniany kościołem w Szwecji. Widzimy też pomnik chłopca, Nilsa Holgerssona. Jest on bohaterem książki „Cudowna podróż”, napisanej przez Selmę Lagerlöf. To pierwsza kobieta, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Potem Marin Museum to największa atrakcja Karlskrony. Jest szwedzkim muzeum państwowym przedstawiającym historię szwedzkiej Marynarki Wojennej. Muzeum położone jest na pirsie na wodzie. Swój spacer kończymy na Rynku, gdzie na środku dumnie spogląda na swoje miasto Karol XI – Król Szwecji. Teraz czas wolny, robimy zdjęcia, jemy Szwedzkie przysmaki w nielicznych restauracjach przy rynku. Następnie autobusem wracamy na prom…
Wypływamy o 19.30 – 7.30 wita nas Gdynia.

Wycieczka jest dla nowych studentów prezentem od Rektora WSA dr hab. Romana Englera. Została zorganizowana już po raz 15.
Studenci mieli okazję bliżej się poznać, nawiązać przyjaźnie, i nabrać sił na wyczerpującą pracę, która ich czeka.