W Zabielu koło Kolna uroczyście zainaugurowano działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Indeksy czterdziestu słuchaczkom i słuchaczom uniwersytetu wręczył między innymi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku sięga pierwszej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszy taki uniwersytet powstał we Francji w roku 1973. W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku, pod nieco inną nazwą – Studium III Wieku – rozpoczął działalność dwa lata później. Idea kształcenia ludzi w wieku senioralnym sprawdza się do dziś, a to, że uniwersytety powstają już nie tylko w dużych miastach, jest dobitnym przykładem na chęć przyswajania wiedzy nie tylko w każdym wieku, ale też i w każdym miejscu. Dziś taki Uniwersytet uroczyście zainaugurował działalność w gminie Kolno.

To historyczny moment w gminie – mówi dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno Marcin Sekściński – Czterdzieścioro studentów z gminy Kolno, ale nie tylko, odebrało dziś indeksy. To cieszy. Fajnie, że mamy środki finansowe z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którymi możemy się wspomóc przy realizacji naszych planów i działań.

Konsekwentnie od dwóch lat Uniwersytety Trzeciego Wieku są wspierane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

To są wspaniałe przedsięwzięcia, które aktywizują grupy seniorów. Ci seniorzy potrafią być aktywni,chłonni, a przede wszystkim potrafią też oddziaływać na swoje otoczenie, są autorytetami dla swoich dzieci, dla swoich wnuków – podkreśla wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Sami słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku jaki powstał w gminie Kolno są pod wrażeniem. W gronie tych, którzy otrzymali indeksy znalazła się Barbara Jackiewicz.

Jestem zaszczycona, że mogłam znaleźć się w gronie słuchaczy tego uniwersytetu, że mogę się dalej kształcić, rozwijać – mówi Barbara Jackiewicz.

W gronie studentów są też panowie, między innymi Stanisław Krysiak, który dołączył do uniwersytetu działającego w gminie Kolno, choć sam jest mieszkańcem sąsiedniej gminy Turośl. To kolejny przykład, ze gmina Kolno jest gminą otwartą.

To też prestiż dla naszej gminy – mówi wójt Józef Wiśniewski, który wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem i rektorem Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży Romanem Englerem, wręczał indeksy studentom – Jest to też wyjście naprzeciw oczekiwaniom tej grupy mieszkańców, która jest bardzo aktywna, która ma potrzebę spotykania się także w wymiarze integracyjnym.

Jak zapewnia wójt Józef Wiśniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w gminie Kolno może liczyć ze strony samorządu na wsparcie organizacyjne, ale też na wsparcie finansowe.

Chcemy stworzyć taką ofertę naszym mieszkańcom, która będzie bardzo wartościowa formą spędzania wolnego czasu – dodaje wójt Józef Wiśniewski.

Źródło: http://wzasiegu.pl/lomza/gmina-kolno-sluchacze-uniwersytetu-trzeciego-wieku-z-indeksami/