website maker

PODR Szepietowo zaprasza na Podlaski Dzień Pola oraz Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – 13 czerwca 2021 r.

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie to przegląd innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji roślinnej. To wydarzenie pozwala poznać potencjał oraz postęp hodowlany i biologiczny roślin uprawnych. Nowoczesne technologie są niezbędne dla dalszego rozwoju w produkcji roślinnej naszego regionu.

Tradycja pola doświadczalnego przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego
w Szepietowie sięga 1948 roku.  Doświadczalnictwo polowe od zawsze służy rolnikom do praktycznego zapoznania się z zagadnieniami i problemami uprawy roślin, jest to pomost łączący świat nauki z praktyką rolniczą. W tym celu Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prowadzi szereg doświadczeń polowych, których formuła pozwala na oglądanie ich przez cały rok. Na dziesiątkach poletek doświadczalnych, demonstracyjnych oraz doświadczeniach łanowych prezentujemy i badamy nowe odmiany, stosujemy zasady integrowanej ochrony roślin oparte o prawidłowy płodozmian, zbilansowane nawożenie, odpowiednią gęstość siewu i progi ekonomicznej szkodliwości. Wdrażane i upowszechniane na przestrzeni lat wyniki doświadczeń terenowych były i są motorem postępu w produkcji rolnej na Podlasiu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z prowadzonymi doświadczeniami poprzez udział w czerwcowym wydarzeniu.

Uczestnicy Podlaskiego Dnia Pola, dzięki zdobytej wiedzy będą mogli dokonywać świadomych wyborów odmian roślin uprawnych odpowiednich do produkcji w swoich gospodarstwach. Umożliwi to podniesienie wydajności plonowania co w efekcie korzystnie wpłynie na środowisko naturalne. Zostaną zaprezentowane również doświadczenia uprawowe – ekologiczne, co pozwoli wszystkim zainteresowanym na zapoznanie się z ich wynikami, a w dalszej kolejności uprawie w swoim gospodarstwie.

Podlaski Dzień Pola to spotkanie rolników z przedstawicielami świata nauki poprzez prezentację doświadczeń, uczestnictwo w wykładach, doradztwo i konsultowanie. Urozmaiceniem tegorocznego wydarzenia będą pokazy koszenia i zbioru zielonek oraz pokaz pracy prototypu innowacyjnego siewnika do siewu bezpośredniego.

Na terenach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, również 13 czerwca, odbędzie się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – Wystawa Specjalistyczna. To wydarzenie organizowane jest we  współpracy z Wojewódzkim Związkiem Hodowców Koni w Białymstoku. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję poznać dorobek hodowlany wraz z warunkami oceny i kwalifikacji koni zimnokrwistych. Prezentacja najpiękniejszych koni jest bardzo widowiskowa, cyklicznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko rolników hodujących konie, ale również sympatyków tych zwierząt.

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym programem wydarzenia. Wierzymy w to, że nadszedł czas, abyśmy mogli znów spotkać się na terenach targowo-wystawienniczych w Szepietowie. Zapraszamy również do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na portalu społecznościowym FB, gdzie pojawiają się komunikaty dotyczące inicjatyw podejmowanych przez PODR Szepietowo. Do zobaczenia!!!

Sylwia Sikorska

 Program:

9.30 Otwarcie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sokólskich – Wystawy Specjalistycznej. Rozpoczęcie Czempionatu i oceny koni
10.00 Otwarcie Podlaskiego Dnia Pola – Wojciech Mojkowski – Dyrektor PODR. Przemówienia gości – scena
 

 

 

10.30

 

Wykład: „Znaczenie nowych odmian i kwalifikowanego materiału siewnego” prof. dr hab. inż. Józef Tworkowski UW-M w Olsztynie –  namiot
Prezentacja doświadczeń – pole doświadczalne

•          Zboża jare w doświadczeniu ekologicznym – dr hab. Beata Feledyn – Szewczyk prof. IUNG – PIB Puławy

•          Zboża ozime w doświadczeniu ekologicznym – dr hab. Krzysztof Jończyk IUNG – PIB Puławy

•          Rośliny bobowate źródłem krajowego białka –  prof. dr hab. Jerzy Księżak  IUNG – PIB Puławy

•          Stare odmiany zbóż na ziemiach polskich – prof. dr hab. Jerzy Czembor  IHAR – PIB w Radzikowie

•          Dobór odmian w uprawie kukurydzy – Małgorzata Ryzińska  HR Smolice

•          Doświadczenia PDO – dr Bronisław Puczel SDOO w Krzyżewie

•          Aspirator Johnsona – prof. dr hab. Bożena Łozowicka TSD IOR w Białymstoku

•          Zdrowie roślin nie tylko od święta – Andrzej Stanisław Zaman Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku

•          Przedstawiciele firm nasiennych

12.00 Pokaz pracy prototypu innowacyjnego siewnika do siewu bezpośredniego traw – firma Bazydrill
12.30 Pokaz technologii  zbioru  zielonek –  firma Primator&KHUN oraz Roltoma
15.00 Podsumowanie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sokólskich – Wystawy Specjalistycznej oraz wręczenie nagród