Tereny Mazowsza i Podlasia są piękne- podkreślali zachwyceni uczniowie, którzy odwiedzili Wyższą Szkołę Agrobiznesu.

– Jesteśmy z Pińska, uczymy się tam w szkole z językiem polskim. Przyjechaliśmy na zaproszenie szkoły z Ostrołęki, po to, aby podszkolić język. Jest tu bardzo ładnie, a ludzie są gościnni. Dziś zwiedzamy Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży. Podoba nam się ten pomysł, bo większość z nas będzie szukała studiów już w przyszłym roku. Chcemy studiować właśnie w Polsce -podkreślali uczniowie.
Prawie 50 osób z Białorusi przez ponad tydzień mieszkało w Ostrołęce. Młodzi zostali zaproszeni przez dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Tadeusza  Olszewskiego.

– To niesamowite spotkanie, większość z nich ma korzenie Polskie, ale nigdy tu nie była. Oni pokazują nam swoje tradycje, my przekazujemy to, co dla nas najcenniejsze. To była pierwsza wizyta uczniów z Pińska na Kurpiowszczyźnie, ale nie wykluczam kolejnych- podkreśla dyrektor.

Przez tydzień uczniowie mieszkali w prywatnych mieszkaniach, nauczycieli ZSZ nr.1 . Codziennie wyjeżdżali na wycieczki, obejrzeli m.in. rekonstrukcję bitwy pod Ostrołęką, poznawali kulturę kurpiowską i jak podkreśla dyrektor Szkoły Społecznej w Pińsku: serca podbijały kurpiowskie wycinanki.

– Ten przyjazd bardzo się przyda uczniom. Dzięki temu, że poznali kraj chętniej będą uczyć się Języka Polskiego. Wiem też, że szukają swojej przyszłości na Waszych uczelniach -podkreślała dyrektor Helena Jaruticz.

Na uczelni młodszym kolegom i koleżankom pokazaliśmy nasze filmy z licznych wypraw, wycieczek, czy poligonu GROM, na którym się szkolimy. Zwiedzili sale wykładowe i zjedli z nami pyszny obiad. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy!