We wtorek (24.01) w murach uczelni odbyło się niezwykłe spotkanie. Aula po brzegi wypełniła się mundurowymi z całego województwa podlaskiego. Było to spotkanie policjantów, strażaków, i innych służb z sekretarzem stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosławem Zielińskim.

Podczas konferencji pn. Czad i Ogień Obudź czujność”, oraz rocznej odprawy mundurowych, strażacy podsumowali rok swojej pracy.
W ubiegłym roku Łomżyńscy strażacy interweniowali 964 razy. To mniej zdarzeń niż rok, wcześniej. Statystyki pokazują że wzrosła liczba interwencji związanych z pomocą przy wypadkach drogowych czy pracą związaną z usuwaniem skutków trudnych warunków atmosferycznych.
– Najwięcej pracy mieliśmy w czerwcu, kiedy mieliśmy tutaj wichurę i w ciągu dwóch dni mieliśmy 90 zdarzeń – poinformował Dionizy Krzyna, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży

Zmalała jednak liczba interwencji dotyczących pożarów.

Spotkanie było również okazją do podziękowania wszystkim mundurowym za ich ciężką pracę :

Zapraszamy do obejrzenia video :

Kolejną ważną częścią spotkania było nagrodzenie, młodego bohatera.

12-letni Krystian Bochiński, uratował swoich rodziców i sąsiadów. To dzięki niemu rozmiar tragedii, jaka wydarzyła się w święta Bożego Narodzenia nie miała większej ilości ofiar. W nocy z 25-26 grudnia w jednej z Kamienic przy ul Dwornej w Łomży wybuchł pożar.
Krystian poczuł dym, wstał zaalarmował rodziców z którymi szybko zawiadomili sąsiadów. I dzięki jego interwencji na miejsce szybko przyjechała straż, która opanowała ogień. Niestety 3 osób z mieszkania, w którym wybuchł pożar nie udało się uratować.
12 latek za swój czyn został 33 laureatem nagrody i otrzymał unikalny numerowany medal oraz został wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu wspiera takie postawy. Fundacja „Jano Muzykant” działająca w uczelni, od lat pomaga młodym ludziom. To dzięki fundacji w szkole studiują, uczą się osoby, które mają trudną sytuację finansową. Zawsze z pomocą uczelnia wyciąga rękę i finanse. Tym razem doceniła postawę Krystiana, fundując młodemu bohaterowi wysokiej jakości tablet. Który pomoże rozwijać Krystianowi jego pasje.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Zapraszamy do obejrzenia wideo.