Znają zagadnienia obronności i bezpieczeństwa
Błażej Jaroszewicz z Bielska Podlaskiego wygrał okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, którego gospodarzem była Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. O awans do finału krajowego Olimpiady rywalizowało 20. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego. Nagrody laureatom etapu ufundował Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu, Profesor Roman Engler oraz firma Kuguar, która od lat współpracuje z Uczelnią przygotowując studentów kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
– Najtrudniejsze dla mnie było pytanie związane ze sformułowaniem Frontex, bo kompletnie nie kojarzyłem tej nazwy – mówił po zakończeniu pisania testu Błażej Jaroszewicz z II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
Błażej był jednym z 20. uczestników finału województwa, którzy zmierzyli się z 40. pytaniami z zakresu bezpieczeństwa narodowego, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo wewnętrzne.
– Zakres tematyczne jest bardzo szeroki: od aspektów pierwszej pomocy, przez ewakuację, bezpieczeństwo a kończąc na uregulowaniach prawnych dotyczących bezpieczeństwa narodowego – tłumaczy Piotr Baczar, wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu i organizator Olimpiady. – W tej olimpiadzie biorą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa podlaskiego, a do etapu finałowego dostanie się 10. osób.
Po sprawdzeniu arkuszy okazało się, że na finał krajowy pojadą: Błażej Jaroszewicz, Konrad Kalinowski, Martyna Grygoruk, Patrycja Pawluczuk, Inez Dmitruk, Natalia Szwarc, Julia Wawrysiuk, Sylwia Czarnecka, Maciej Nosorowski i Michalina Silwonik. Finał krajowy Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności zaplanowano na koniec marca przyszłego roku w Warszawie,
To trzecia edycja Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Co roku Olimpiada dotyka innego zagadnienia związanego z szeroko rozumianym bezpieczeństwem i obronnością. W pierwszej edycji tematem przewodnim był terroryzm, a w drugiej – NATO i organizacje międzynarodowe.
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży od pierwszej edycji jest gospodarzem etapu wojewódzkiego. Nic w tym dziwnego, gdyż kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne to jeden z wiodących kierunków uczelni, który studiuje kilkuset studentów. Nauka nie ogranicza się tylko do wykładów. Wręcz przeciwnie. Program jest tak skonstruowany by studenci jak najwięcej czasu spędzili na zajęciach praktycznych. Dlatego często wyjeżdżają na obozy militarne w Czerwonym Borze, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się strzelania, samoobrony oraz nabierają tych wszystkich umiejętności, które mogą przydać się w dalszej pracy. Studenci mieli także okazję skoczyć ze spadochronem w Aeroklubie Białostockim, a ostatnio wyjechali na zajęcia z taktyki i techniki interwencji na ściance wspinaczkowej.
– Nasi absolwenci znaleźli pracę m.in. w Policji, Służbie Więziennej czy też Straży Granicznej – wylicza Piotr Baczar. – Mamy z nimi kontakt, dzięki czemu wiemy czy te studia są dobre i ta wiedza im się przydaje. I z tych ocen wynika, że to sprawdza się. A dzięki tym kontaktom z roku na rok dostosowujemy program nauczania do współczesnych potrzeb bezpieczeństwa i służb.
Efektem modyfikacji programu nauczania jest m.in. położenie większego nacisku na zagadnienia związane z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. W czasie studiów żacy biorą udział w rozszerzonych zajęciach z informatyki, które mają ich przygotować i jak się uchronić przed zagrożeniami z cyberprzestrzeni.